Udruga Leptirići | „Leptirići“ obilježili Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom
Udruga Leptirići | „Leptirići“ obilježili Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom
17085
post-template-default,single,single-post,postid-17085,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,transparent_content,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

„Leptirići“ obilježili Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom

Povodom Nacionalnog dana osoba s cerebralnom paralizom danas je u prostorijama Udruge cerebralne i dječje paralize doline Neretve „Leptirići“ održana kreativna radionica za djecu.

Povodom Nacionalnog dana osoba s cerebralnom paralizom danas je u prostorijama Udruge cerebralne i dječje paralize doline Neretve „Leptirići“ održana kreativna radionica za djecu.
Udruga „Leptirići“ osnovana je 2009. godine s ciljem zagovaranja i promicanja prava djece s cerebralnom i dječjom paralizom, teškoćama u razvoju te osoba s invaliditetom u dolini Neretve.

Cerebralna paraliza je poremećaj koji nastaje uslijed oštećenja mozga za vrijeme trudnoće, za vrijeme ili neposredno nakon poroda ili nakon prvog tjedna od poroda. Oštećenja se, ovisno o jačini, manifestiraju kroz slabije ili jače izražene teškoće pri kretanju i držanju.

Iako potpuno izlječenje ne postoji redovitim i pravilnim vježbama može se iz djeteta izvući maksimalan potencijal.

Prema podacima Registra osoba s invaliditetom u Hrvatskoj je registrirano 5082 osoba koje imaju znatno oštećenje i invaliditet temeljem ove dijagnoze, od kojih je 1778 u dječjoj dobi (0 – 19 god.). Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom obilježava se 5. svibnja kako bi se senzibiliziralo javnost o problemima s kojima se te osobe susreću.