8 Međunarodnom hodočašće

Leptirići na 8 Međunarodnom hodočašću za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom

Na 8 Međunarodnom hodočašću za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom održanom u Međugorju od 06 do 09 lipnja okupilo se 2.250 sudionika iz 15 zemalja svijeta među kojima i 20 članova Udruge cerebralne i dječje paralize doline Neretve Leptirići. Hodočasnici iz Ukrajine primjerice putovali su 50 sati sa tri vozača autobusa koji su se izmjenjivali za volanom. Ovim tekstom ja bih trebao prenijeti naše iskustvo i dojmove, ali dragi ljudi nema tih riječi ni teksta kojim bih vam mogao dočarati ovogodišnje ozračje. Organizacija vrh nema dalje. Veliko srce župljana primilo je u svoje domove besplatno toliki broj hodočasnika što nije zabilježeno u niti jednom marijanskom svetištu u svijetu. Toliko osmjeha, radosti, molitve, svetih misa, odmora, svjedočanstava, pjesme i animacija neprocjenjivo. Većina u kolicima, bolesni, koji ne vide, ne čuju, ne govore zajedno s roditeljima sretnih lica i duša, zajedno s onima „zdravima“ koji mole za svoje probleme. Iskreno nam priznaju da nam zavide na radosti života. Imamo savjet za njih: svako jutro prije nego ustanete iz kreveta dragi ljudi prekrižite se i zahvalite Gospodinu na nezaslužnim darovima. Kažite Isuse hvala ti što mogu hodati, govoriti, čuti, vidjeti, što imam obitelj, blagoslovite sve one koje ćete sresti taj dan i sigurno ćete se taj dan bolje osjećati.
Četvrtak: s kombijem naše druge i par osobnih automobila u 14 sati uputili smo se u Međugorje. Smjestili smo se u Fo Rest village resort -u i hotelu Herceg Međugorje. U 18 sati okupili smo se svi da započnemo ove milosne dane našeg hodočašća. Sudjelovali smo na krunici i svetoj misi koju je na vanjskom oltaru predvodio župnik fra Marinko Šakota koji je pozdravio sudionike i zahvalio župljanima na gostoprimstvu hodočasnika. Pjesme, molitvu vjernika sa simbolima i recital dobrodošlice animirala je međugorska zajednica „Vjera i svijetlo“ uz pomoć međugorske Frame. Nakon svete mise uslijedilo je klanjanje pred Presvetim otlarskim sakramentom.
Petak: program je započeo pozdravnim govorom svim sudionicima fra Marinka Šakote ujedno i koordinatora Hodočašća, te mons. Henryka Hosera. Nakon toga uslijedilo je predstavljanje svih sudionika na vanjskom oltaru. U popodnevnim satima pokretni su sudjelovali na molitvi na brdu ukazanja a za ostale u dvorani Ivana Pavla II uz oživljavanje i animiranje i animiranje postaja križnog puta. Navečer krunica, sveta misa pa klanjanje pred Križem.
Subota: tradicionalno najintenzivniji dan. Od 05:30 ujutro dečki iz Cenacola, Marijinih ruku, lovci, župljani i volonteri… organizirano su nosili sve nepokretne do vrha mjesta ukazanja. O tome portal medjugorje-info.com objavio je :„Neizmjerni su blagoslovi i suze koji poteku i od onih koji se nose jer su možda cijeloga svoga života sanjali popeti se do kipa Majčice na Brdu Ukazanja i samo sada su to, zahvaljujući žrtvi dobrih ljudi, i uspjeli, kao i od onih koji nose, jer postaju svjesni svoga besplatnog dara zdravlja. Prošlih godina ovi trenuci su znali biti tako snažni da su se milosrđe i ljubav skoro mogli „rezati nožem“. „ Poslijepodne je bilo rezervirano za svjedočanstva uz ples grupe mladih iz Poljske koja je svojim plesom pozdravila i Papu Franju prilikom Svjetskog susreta mladih u Poljskoj. Svjedočanstva su imali : Branimir Reiter iz sel Bektež u blizini Kutjeva koji ima cerebralnu paralizu. Nakon njega stari prijatelj Leptirića Stjepo Gleđ Markos svjetski poznati tenor koji je 2017 godine održao glazbenu radionicu za članove udruge Leptirići. Posljednje svjedočenje bilo je Kristine Terihaj iz slavonskog Broda koja boluje od artogripoze. Nakon svjedočenja dogodila se još jedna neviđena stvar a to je zakuska za sve sudionike Hodočašća koju su s puno ljubavi pripremili opet župljani Međugorja. Uslijedila je krunica i sveta misa.
Nedjelja: zar već ? program započinje plesnim nastupom poljske mladeži i oživljavanjem Evanđelja silaska Duha Svetoga na Mariju i apostole, nakon tog sveta misa s kojom ovo nezaboravno hodočašće završava. Danas na Duhove otvorili smo svoja srca za djelovanje Duha svetoga. Naša srca primaju pečat Duha koji našoj ljudskoj naravi vraća ljepotu božanskog uzora i obnavlja u nama sliku Božju.
Izvješće ću završiti riječima koje sam kazao na predstavljanju udruge: „od danas prvih 6 mjeseci živimo od darova Duha svetoga koje smo ovdje primili, a slijedećih šest mjeseci živimo u iščekivanju slijedećeg susreta.
Hvala vlasnicima i osoblju Village resorta Fo Rest, Hotela Herceg, svim župljanima, organizacijskom odboru (posebno Pauli Tomić i Neni Ostojiću), župnom uredu i fra Marinku Šakoti, svim volonterima i onima koji su predstavljali našu udrugu – molimo za Vas !

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)