Svjetski dan borbe protiv dječje paralize

24. listopada obilježavamo Svjetski dan borbe protiv dječje paralize. Pod vodstvom Svjetske zdravstvene organizacije, mnogobrojnih svjetskih filantropskih fondacija te ponajviše mukotrpnim radom milijuna volontera diljem svijeta koji od 1988. g. rade na cijepljenju djece protiv paralitičkog poliomijelitisa, virusa koji uzrokuje dječju paralizu, bili smo na korak do iskorjenjivanja ove teške bolesti kako bi djeca diljem svijeta mogla sigurnije živjeti. No, sve dok svako dijete ne bude cijepljeno protiv dječje paralize, postoji opasnost pojave i zaraze djece virusom. To nažalost potvrđuje i porast novih slučajeva zaraze djece virusom što možemo zamijetiti već usporedbom podataka 2022. i 2021. godine.

Prema podacima za 2022. godinu dvije države svijeta (Afganistan i Pakistan) i dalje imaju slučajeve endemskog poliomijelitisa, no zabrinjavajući je porast država svijeta u kojima su povremeni slučajevi oboljele djece, točnije prošle godine je na listi bilo ukupno 26 država, a ove godine je dječja paraliza zabilježena u 33 države svijeta (Hrvatskoj su najbliže Izrael, Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo). Također je porastao broj država svijeta čija ih vrlo niska razina kolektivnog imuniteta zbog male procijepljenosti djece, slabog nadzora i praćenja stavljaju u opasnost od povratka dječje paralize te je on u odnosu na prošlu godinu veći za 3 države i čine ga ukupno 8 država svijeta. Posebno su zabrinjavajuće situacije u Jemenu, Demokratskoj Republici Kongo i Nigeriji gdje je virus zarazio više djece prije nego je njegovo daljnje širenje zaustavljeno te će se s posljedicama te teške bolesti zaražena djeca i njihove obitelji morati nositi cijeli život. Zaraza djece virusom je zabilježena u mnogim državama Afrike što još jednom pokazuje kako su pravovremena reakcija, dostupnost cjepiva i dobra procijepljenost stanovništva ključni u zaustavljanju ove teške bolesti. Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize podržava napore i aktivnosti koji se poduzimaju u borbi za potpuno uništenje polija te zahvaljuje svima koji su doprinijeli da dječje paralize u Republici Hrvatskoj više nema.

Više o borbi protiv dječje paralize možete saznati na: https://polioeradication.org/

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)