„Ljubičasti dan“ Svjetski je dan podrške osobama s epilepsijom

“Ljubičasti dan“ je dan pružanja podrške osobama s epilepsijom. Obilježava se 26. ožujka na svim kontinentima i u više od stotinu zemalja svijeta te je proglašen najutjecajnijim međunarodnim danom u svrhu podizanja razine osviještenosti o epilepsiji. Stotine različitih organizacija u većini zemalja svijeta su prepoznale vrijednost i važnost poruke devetogodišnje djevojčice s epilepsijom  i krenule sa obilježavanjem manifestacije „Ljubičastog dana“. 26. ožujka ljudi iz cijelog svijeta nose ljubičasto kako bi pružili podršku osobama s epilepsijom, u mnogim školama održavaju se predavanja, organiziraju se koncerti, plesovi, večere, šetnje, utrke i drugi sportski događaji obilježeni ljubičastom bojom i predmetima. Za obilježavanje dana izabrana je ljubičasta boja lavande koja je internacionalna boja epilepsije, a isto je tako povezana i s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom. Kao poseban cilj ovogodišnje manifestacije „Ljubičastog dana“, Cassidy je navela potrebu da se promijeni način prikazivanja epilepsije na televiziji, knjigama i u drugim medijima gdje su epilepsija i život osoba s epilepsijom prikazani na loš način što još dodatno otežava nastojanje da se ljude ispravno educira o epilepsiji i kako pomoći osobi koja ima epileptički napadaj. Hrvatska udruga za epilepsiju je osmislila i štampala letak u svrhu edukacije populacije o epilepsiji i potrebe poznavanja osnovnih postupaka što učiniti kada osoba ima epileptički napadaj . „Širenjem znanja o epilepsiji, rušimo predrasude!“.

Svim našim članovima čestitamo od srca njihov “Ljubičasti dan”

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)